Rritja e dozave të antibiotikëve mund të riforcojë disa bakterie

PARIS, 16 maj /ATSH-AFP/ – Përdorimi i dozave shumë të larta të antibiotikëve për të luftuar kundër zhvillimit të bakterieve rezestente ndaj trajtimeve mund të riforcojë disa prej tyre, tregon një studim i publikuar disa ditë më parë.

“Rezistenca ndaj antibiotikëve është një nga kërcënimet më serioze për shëndetin global”, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe mund të shkaktojë 10 milionë vdekje në vit deri në vitin 2050, sipas disa vlerësimeve.

Studimet e mëparshme kanë treguar se dhënia e dozave më të larta të antibiotikëve mund të ngadalësojë aftësinë e baktereve për t’u bërë rezistente ndaj trajtimit, por ndikimi i kësaj strategjie në shëndetin e përgjithshëm të mikrobeve është studiuar pak.

Studiuesit në disa vende europiane kanë analizuar reagimin e baktereve E. coli në përqendrime të ndryshme të tre antibiotikëve që përdoren zakonisht.

Nëse doza të larta ngadalësojnë ritmin me të cilën bakteret bëhen rezistente, ato gjithashtu çojnë në mikrobe “më të përshtatshme” me një normë më të shpejtë riprodhimi, përfundon studimi i tyre, i publikuar në revistën Royal Society Biology Letters.

“Ne besojmë se shkalla e rritjes është një tregues i mirë i formës së tyre, me supozimin se një tendosje që rritet më shpejt ka më shumë të ngjarë të fitojë epërsinë mbi të tjerët dhe të bëhet dominante”, shpjegoi Mato Lagator, biolog në Universitetin e Mançesterit dhe autor kryesor i studimit./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.