FUTBOLL – Kreu i DFB-së i gatshëm të japë dorëheqjen pas një analogjie me nazizmin

BERLIN, 12 maj /ATSH-DPA/ – Shoqata Gjermane e Futbollit (DFB) ka thënë se presidenti i saj, Fritz Keller, është i gatshëm të largohet pas një vote mosbesimi nga drejtuesit rajonalë pas një analogjie naziste.

Keller kohët e fundit kërkoi falje për krahasimin e nënkryetarit të DFB-së, Rainer Koch, një gjyqtar jashtë futbollit, me gjyqtarin famëkeq nazist Roland Freisler, në një takim muajin e kaluar.

Analogjia ndezi kritika të përhapura dhe çoi në një votë mosbesimi nga shefat rajonalë të futbollit në fillim të këtij muaji.

Koch nuk e pranoi faljen e Keller.

Gjykata sportive e DFB më pas nisi një hetim pas një raporti të komitetit të etikës. Një vendim gjykate pritet në fund të muajit.

Një deklaratë e DFB thotë se Keller ka “deklaruar gatishmërinë e tij, në parim, për të vënë në dispozicion zyrën e tij pas gjyqit para Gjykatës Sportive të DFB të përfundojë të hënën e ardhshme, më 17 maj”. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.