Dua Lipa, fituese e ”Brit Awards”, i dominuar nga zonjushat

LONDËR, 12 maj /ATSH-DPA/ – Dua Lipa ishte fituesja e ”Brit Awards” të dominuar nga zonjushat duke shënuar kthimin e muzikës live në ”O2 Arena” të Londrës pas më shumë se një viti.

Little Mix, Arlo Parks, Haim dhe Billie Eilish ishin gjithashtu midis artistëve që debutuan në event.

Ngjarja, e cila u ndoq nga një audiencë prej 4 000 personash, ndodhi si pjesë e programit pilot të qeverisë britanike ku u shitën 2 500 bileta.

Akademia e votimit në Britani pësoi një rishikim në 2017 për ta bërë atë më të ekuilibruar nga pikëpamja gjinore dhe më të larmishëm, me qindra anëtarë të rinj të ftuar të bashkohen me grupin.

Lipa siguroi si artisten më të mirë solo nga femrat.

Në fjalimin e saj ajo kërkoi ngritje page për punëtorët e NHS dhe së dyti për të kërkuar një çmim trimërie pas vdekjes për Folajimi Olubunmi-Adewole, 20 vjeç, i cili vdiq së fundmi pasi u zhyt në lumin Thames për të shpëtuar një grua./ /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.