COVID-19 – BE: 10 miliardë doza vaksine në 2021-n

BRUKSEL, 12 maj /ATSH-ANSA/ – Në lidhje me kapacitetet tona prodhuese për vaksinat Covid-19 janë përfshirë më shumë se 50 vende prodhimi, ndërsa vlerësohet se rreth 10 miliardë doza do të prodhohen këtë vit, deklaroi nënkryetari i Komisionit Europian, Maros Sefçoviç.

“Dihet që rreth 200 milionë doza janë eksportuar nga BE, aq sa u kemi dorëzuar qytetarëve tanë”, shtoi ai.

”Ndërsa jemi të hapur për të diskutuar propozime të reja solidariteti, përparësia jonë është të rrisim prodhimin e vaksinave dhe të shohim të tjerët të zhbllokojnë eksportet e flakonëve dhe përbërësve të tyre”, shtoi ai./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.