KALIFORNI – Newsom njofton planin fiskal prej 100 miliardë dollarësh

LOS AXHELES, 11 maj /ATSH-AFP/ – Lehtësime fiskale për dy të tretat e banorëve, ndihma për të paguar qiratë dhe faturat e prapambetura.

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom zbuloi hapat e parë të një plani prej 100 miliardë dollarësh që ai dëshiron të zbatojë për të ringjallur shtetin e tij pas pandemisë.

“Vitin e kaluar në këtë kohë, ne shpallëm një parashikim të deficitit buxhetor prej 54,3 miliardë. Sot, ne parashikojmë një suficit prej 75,7 miliardë të cilit do t’i shtohen 26 miliardë nga qeveria federale”, deklaroi në një konferencë shtypi guvernatori i pestë i botës ekonomia më e madhe për sa i përket PBB-së.

“Ne jemi tashmë në gjendje për të zbatuar një plan për rimëkëmbjen e shtetit të Kalifornisë dhe njoftimi i parë i këtij plani është një lehtësim fiskal prej 12 miliardë dollarësh”, theksoi guvernatori demokrat.

Ky lehtësim do të përfshijë çeqe të dërguara për të familjet që deklarojnë më pak se 75 000 dollarë të ardhura në vit.

Në total, dy të tretat e kalifornianëve do të përfitojnë nga një çek prej të paktën 600 dollarë, me 500 dollarë shtesë për familje me fëmijë./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.