IZRAEL – Lapid dhe Bennett, kontakte të ngushta për qeverinë e re

TEL AVIV, 10 maj /ATSH-ANSA/ – Një përshpejtim në kontaktet për formimin e një qeverie të re është vënë re nga Yair Lapid, udhëheqësi i partisë së qendrës ”Yesh Atid” dhe nga Naftali Bennett, i partisë nacionaliste ”Yamina”.

“Ne kemi filluar një maratonë kontakti me parti të ndryshme”, deklaroi ai, pasi ditët e fundit negociatorët e tyre ishin takuar me përfaqësues të dy listave të krahut të djathtë (”Shpresa e re” nga Gideon Saar dhe ”Israel beitenu” nga Avigdor Lieberman).

Planet e paqarta në këtë fazë do të bëjnë një qeveri alternative, e cila në dy vitet e para të legjislaturës do të drejtohet nga Bennett.

Sipas radios publike ”Kan”, ditët e fundit Lapid dhe Bennett kanë rënë dakord me listat e tjera që nëse arrijnë të formojnë qeverinë, hapi i parë do të jetë miratimi i menjëhershëm i Knessetit i buxhetit për vitet 2021-22.

Ndër pengesat që ende nuk janë kapërcyer është caktimi i posteve të rëndësishme ministrore.

Transmetuesi përmendi ministritë e Brendshme, të Arsimit dhe Drejtësisë si dhe kryetarin e Knessetit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.