World Password Day, rreziku 123456 për kompanitë dhe përdoruesit

ROMË, 7 maj /ATSH-ANSA/ – Që nga nëntori i vitit 2020, tre fjalëkalimet më të zakonshme në të gjithë botën ishin: 123456, 123456789 dhe image1.

Ju nuk keni nevojë të jeni një profesionist i teknologjisë për të kuptuar se fjalët kyçe si këto janë të padobishme dhe madje të rrezikshme për përdoruesit dhe bizneset.

Kjo është arsyeja pse Intel themeloi Ditën Botërore të Fjalëkalimit, tetë vjet më parë, për të inkurajuar njerëzit të përdorin fjalëkalime më të forta dhe unike.

Sipas raportit ”Acronis Cyber ​​Protection ëeek Global 2021”, 75% e përdoruesve dhe 50% e profesionistëve të teknologjisë humbën të dhëna vitin e kaluar duke ekspozuar informacione personale, të kompanive dhe klientëve ndaj kriminelëve në internet.

“Shkeljet e të dhënave duket se janë bërë një dukuri e përditshme. Kjo do të thotë që të dhënat tona të ndjeshme, duke përfshirë kredencialet e llogarisë, kanë më shumë të ngjarë se kurrë të përfundojnë në duart e kriminelëve”, shpjegon Topher Tebow, një analist në Acronis.

Për përdoruesit, kjo kërcënon privatësinë, informacionin personal, kredencialet e llogarisë bankare dhe numrat e sigurimeve shoqërore.

Dhe për kompanitë dhe ofruesit e shërbimeve të teknologjisë, rreziku është edhe më i madh pasi çojnë në dëmtime të reputacionit që çojnë në humbjen e klientëve. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.