FOKUS – Biden: Nuk i shoh shtetet amerikane sipas partive, duhet zhvilluar infrastruktura

LUIZIANA, 7 maj /ATSH-DPA/ – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, bëri ndalesën e tij të parë në një ”shtet të kuq” për të paraqitur infrastrukturën dhe propozimin e tij të punës prej shumë trilionë dollarësh, duke hutuar Luizianën, ndërsa përpiqet të ripërcaktojë më gjerësisht se çfarë do të thotë të fitosh mbështetje dypartiake.

Me Republikanët në Kongres, kryesisht të bashkuar kundër planeve të tij, Biden po shkon përtej votuesve për mbështetje.

Së pari ai shkoi në liqenin Charles, në cepin jugperëndimor të shtetit, ku foli pranë urës së vjetër dhe të mbipopulluar të lumit Calcasieu.

“Unë kurrë nuk kam parë një rrugë si republikane ose demokrate. Unë shoh vetëm rrugë”, tha Biden.

Biden më vonë udhëtoi në New Orleans për të folur rreth investimeve federale në projektet e ujit, një ide potencialisht e popullarizuar në një shtet bregdetar që kërcënohet gjithnjë e më shumë nga përmbytjet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Ai u prit në aeroport nga një numër zyrtarësh të zgjedhur, duke përfshirë dy senatorë amerikanë nga Luiziana, të dy republikanë.

Pavarësisht nga mungesa e mbështetjes nga republikanët e zgjedhur, planet e Biden vlerësohen gjerësisht nga publiku.

Sipas sondazheve të botuara nga Universiteti Monmouth dhe ”New York Times” muajin e kaluar, dy në tre amerikanë mbështesin propozimin e infrastrukturës.

Sidoqoftë, vetëm një e treta e republikanëve në ato sondazhe mbështetën planet. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.