FOKUS – Pas gjysmë shekulli, konservatorët u marrin laburistëve një bastion elektoral

LONDËR, 7 maj /ATSH-DPA/ – Partia Konservatore e kryeministrit britanik, Boris Johnson rrëmbeu një vend historikisht të majtë nga opozita, në një zgjedhje të tensionuar në Angli.

Kandidati i Partisë Konservatore, Jill Mortimer fitoi vendin e Hartlepool, në Anglinë veri-lindore, me një shumicë të madhe, duke mundur kandidatin e opozitës së Partisë Laburiste, Paul Williams.

Ai e përshkroi atë si një arritje “me të vërtetë historike”.

Është hera e parë që nga krijimi i saj, në 1974, që vendi është fituar nga një politikan konservator.

Ajo ishte mbajtur më parë vetëm nga laburistët ose, në një moment, nga një kandidat që garonte si i pavarur.

Rezultati është një nxitje për kryeministrin Boris Johnson.

Ky rezultat është gjithashtu një goditje për udhëheqësin e Partisë Laburiste, Keir Starmer.

Sidoqoftë, fitorja nuk do të sjellë asnjë ndryshim në ndikimin e Johnson në parlamentin britanik, pasi partia e tij tashmë mban shumicën. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.