FOKUS – Zgjedhjet në Skoci dhe Uells përcaktojnë të ardhmen e unionit britanik

LONDËR, 6 maj /ATSH-DPA/ – Votuesit në Skoci dhe Uells do të shkojnë sot në votime për zgjedhjet parlamentare shumë të pritura që mund të përcaktojnë të ardhmen e unionit britanik.

Qytetarët në Skoci dhe Uells do të hedhin votat e tyre për parlamentet e decentralizuara nga ora 6:00 deri në 21:00.

Partia Kombëtare Skoceze (SNP), e cila është në favor të pavarësisë, ka të ngjarë të fitojë përsëri zgjedhjet sipas sondazheve, por është e paqartë nëse mund të vulosë një shumicë në parlamentin skocez.

Nëse është i suksesshëm, udhëheqësi i partisë Nicola Sturgeon ka deklaruar tashmë se do t’u japë qytetarëve “mundësinë” për të thënë një fjalë për t’u shkëputur nga Britania e Madhe dhe për të qenë shtet i veçantë.

Sidoqoftë, Sturgeon do të presë derisa kombi të ketë frenuar koronavirusin për të mbajtur referendumin.

Skocia votoi 55% me 45% në 2014 për të mbetur pjesë e unionit britanik.

Kryeministri britanik Boris Johnson refuzoi një referendum të dytë për Skocinë, duke thënë se votimi i vitit 2014 qëndron ende.

Por, kritikët thonë se kjo ndodhi para se Britania e Madhe të largohej nga Bashkimi Europian, gjë që shumica e skocezëve nuk e dëshironin. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.