Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat me euron, humb terren me dollarin

TIRANË, 4 maj /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën, leku forcoi pozitat në raport me monedhën e përbashkët europiane euron, ndërsa humbi terren me dollarin amerikan.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 102.53 lekë ose 0.64 lekë më shumë se një ditë më parë.
Euroja u nënçmua me 0.06 lekë duke zbritur në kuotën e 123.13 lekëve.
Ndërsa paundi britanik këmbehet me 142.30 lekë, 0,62 lekë më shumë dhe franga zvicerane këmbehet me 111.96 lekë, 0.18 lekë më pak se ditën e hënë. 
/j.p/r.e/
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 102.53 +0.64
Euro EUR 123.13 -0.06
Poundi Britanik GBP 142.30 +0.62
Franga Zvicerane CHF 111.96 -0.18
Jeni Japonez (100) JPY 93.69 +0.14
Dollari Australian AUD 79.10 -0.02
Dollari Kanadez CAD 83.26 +0.27
Korona Suedeze SEK 12.11 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.32 -0.07
Korona Daneze DKK 16.55 -0.02
SDR SDR 147.00 +0.51
Ari(OZ 1) XAU 182800.74 +2,666.35
Argjend(OZ 1) XAG 2745.75 +104.76
Juani Kinez (onshore) CNY 15.84 +0.08
Juani Kinez (offshore) CNH 15.81 +0.04
Lira Turke TRY 12.30 -0.04
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.