COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2962 testime, 834 të shëruar, 100 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

TIRANË, 1 maj /ATSH/ Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon lidhur me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit se: Janë kryer 2962 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 100 qytetarë.
Sipas MSHMS, rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 24 raste në Tiranë, 10 raste në Korçë, 8 raste në Fier, 7 raste në Shkodër, Durrës,  6 raste në Devoll, Lezhë, 5 raste në Sarandë, 4 raste në Elbasan, Pogradec, 2 raste në Gjirokastër, Skrapar, 1 rast në Krujë, Kurbin, Kukës, Vlorë, Mirditë, Tropojë, Berat, Mallakastër, Permet, Ura Vajgurore, Dibër, Gramsh, Kuçovë, Libohovë, Patos.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 834 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,172 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor 2 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, të moshave 70-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.
Statistika (01 Maj 2021)
Raste të reja ditore        100
Të shëruar në 24 orë      834
Të shtruar në spitale      116
Humbje jete në 24 orë  2
Testime ditore                2962
Testime totale            638,671
Raste pozitive            131,185
Raste të shëruara      110,172
Raste Aktive                18,617
Humbje jete                  2,396
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë  15317
Fier    1150
Durrës  272
Shkodër  480
Korçë    349
Gjirokastër  265
Vlorë    256
Elbasan  134
Kukës    117
Dibër  103
Berat    97
Lezhë  78

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.