AstraZeneca 275 milionë dollarë përfitime nga vaksina antiCOVID-19

LONDËR, 30 prill /ATSH-AFP/ – Grupi farmaceutik suedo-britanik AstraZeneca njoftoi sot se kishte dyfishuar përfitimet e saj neto në një vit në tremujorin e parë, periudhë gjatë të cilës shitjet e vaksinës së saj kundër COVID-19 arritën në 275 milionë dollarë.

Laboratori, që zbuloi për herë të parë një përfitimet për vaksinën e saj, arriti një fitim neto prej 1,56 miliardë dollarësh në tre muajt e parë të vitit, sipas një njoftimi për shtyp.

Shitjet e vaksinës përfaqësojnë vetëm 4% të xhiros së saj, e cila rritet 15% në 7,3 miliardë dollarë.

AstraZeneca jep të dhëna për vaksinën e saj vetëm për tremujorin e parë, pa specifikuar nëse bëhet fjalë për shumën totale të përfitimeve të saj që prej fillimit.

Vaksina e saj është një prej më të shtrenjtave se ato që janë në treg dhe grupi ka konfirmuar se i ka shitur me çmime të kushtueshme.

Amerikani Pfizer, vaksina e të cilit është shumë më e shtrenjtë, kishte vlerësuar se shitjet e vaksinës së tij anti-Covid do të arrijnë 15 miliardë dollarë në 2021.

Vaksina e AstraZeneca gjithashtu ka pësuar vonesa në dërgesa në Europë dhe është subjekt i dyshimeve për efektet e saj anësore.

Përdorimi i vaksinës së AstraZeneca është pezulluar në disa vende të Bashkimit Europian për shkak të rasteve të rralla të trompozës që mund të shkaktojë. Danimarka nuk e përdor më./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.