Vdes historiani i njohur francez, Marc Ferro

PARIS, 22 prill /ATSH-AFP/ – Historiani francez, Marc Ferro, specialisti i njohur për çështjet e ish-Bashkimit Sovjetik dhe Rusisë, por gjithashtu dhe për luftërat e shekullit XX, kolonizimin dhe kinemanë, vdiq sot në moshën 96-vjeçare, njoftoi familja e tij.

Historian me reputacion ndërkombëtar, ish-figurë e stacionit franko-gjerman ”Arte”, në të cilin ai prezantoi për 12 vjet “Histori paralele”, emision në të cilin ai e përçoi historinë tek publiku i gjerë.

Ai publikoi vitin e kaluar veprën e 65-të “Hyrje në jetë”, për fatin e personaliteteve të mëdha.

Nga një baba italo-grek dhe nënë ukrainase, ai u lind në Paris më 24 dhjetor 1924.

Studimet e tij për historinë, një pasion që ai kultivoi që nga fëmijëria e tij, u ndërprenë nga lufta.

Nëna e tij, hebreje, vdiq në Aushvic në 1943./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.