Kosovë, mbi 11 mijë raste aktive me COVID-19

PRISHTINË, 22 prill/ATSH/ 102 mijë e 742 qytetarë në Kosovë janë infektuar me virusin korona prej 13 marsit kur edhe janë shfaqur dy raste e para pozitive me COVID-19.

Në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) Ndërsa, 2 mijë e 105 të tjerë kanë vdekur shkak i infektimit me këtë virus.

Aktualisht në vend janë 11 mijë e 496 raste aktive me COVID-19

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.084 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 506 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (62 vjeç), Gjakovë 1 rast (72 vjeç), Prishtinë 1 rast (70 vjeç), Viti 1 rast (59 vjeç), Vushtrri 1 rast (69 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 102.742 raste nga 508.333 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.105 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 761 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 89.141 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.496”, thuhet në njoftimin e IKShPK-së. /KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.