GJERMANI – “Frena emergjente” për Covid-19 pret votimin në Bundestag

BERLIN, 21 prill /ATSH-DPA/ – Rregullat e reja kombëtare për të adresuar zonat e Gjermanisë që vuajnë nga nivele të larta të infeksionit koronavirus do të diskutohen sot në parlament për herë të parë, me qeverinë nën presion për të ndaluar një valë të tretë të infeksioneve.

“Frena emergjente” është krijuar për të ndërhyrë kur shkalla e infeksionit në një rreth të caktuar, e matur nga infeksionet totale në javën e kaluar për 100 000 njerëz, arrin mbi 100 për tre ditë rresht.

Masat përfshijnë një shtetrrethimin gjatë natës, më i diskutueshmi i kufizimeve, si dhe mbylljen e shumicës së dyqaneve dhe një kufi për ribashkimet për një familje dhe një tjetër.

Shkollat ​​duhet të braktisin fizikisht mësimet nëse shkalla e incidencës tejkalon 165.

Shumë rajone në vend janë shumë mbi kufirin e 100, që do të thotë se nëse legjislacioni miratohet në formën e tij aktuale nga dy dhomat e parlamentit, ato pjesë të vendit do të ndaleshin menjëherë. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.