BERLIN – Bundesbank: Ekonomia gjermane pësoi tkurrje në T1

BERLIN, 21 prill /ATSH-DPA/ – Prodhimi ekonomik i Gjermanisë u ul në tremujorin e parë, ndërsa aktiviteti u dobësua në të gjithë sektorët, sipas raportit të fundit mujor nga Bundesbank.

“Pengesat e furnizimit për lëndët e para kanë luajtur një rol të rëndësishëm në rënie, duke shkaktuar kështu vonesa në prodhim, pavarësisht nga situata e mirë në rend”, shkruhet në raport.

Sipas raportit, kufizimet më të rrepta dhe më afatgjata të bllokimit përkeqësuan humbjet në disa firma në sektorin e shërbimeve.

Sidoqoftë, porositë hyrëse nënkuptojnë që kjo rënie mund të mos zgjasë shumë./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.