BM – Johnson: Të heqim barrierat tregtare me Irlandën e Veriut

LONDËR, 20 prill /ATSH-DPA/- Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se dëshiron të heqë qafe “barrierat qesharake” që kufizojnë tregtinë midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të vendit.

“Ajo që ne po bëjmë është të heqim ato që unë i konsideroj gunga dhe pengesa të panevojshme”, deklaroi Johnson në një intervistë.

As part of the Brexit deal, British-administered Northern Ireland has remained aligned with EU customs rules to avoid setting up a politically sensitive hard border the Republic of Ireland, which remains in the EU.

Sipas marrëveshjes së Brexit, Irlanda e Veriut, e administruar nga BM, mbeti në linjën e  rregullave doganore të BE për të shmangur krijimin e një kufiri të fortë politikisht të ndjeshëm me Republikën e Irlandës, e cila mbetet në BE.

Johnson premtoi që qeveria e tij do të ndërmerrte hapa të mëtejshëm nëse bllokada do të mbetej e ashpër në dërgimin e sendeve të caktuara në Irlandën e Veriut./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.