SHBA – Pfizer/BioNTech konfirmon 100 milionë doza shtesë në BE

NJU JORK, 19 prill /ATSH-DPA/ – Pfizer Inc dhe BioNTech njoftuan se ata do të sigurojnë një shtesë prej 100 milionë dozash COMIRNATY, vaksina e kompanive Covid-19, për 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian në 2021.

Marrëveshja pason vendimin e Komisionit Europian për të ushtruar mundësinë e tij për të blerë një shtesë prej 100 milionë dozash nën marrëveshjen e zgjeruar të blerjes, të nënshkruar më 17 shkurt.

Kjo do të thotë që numri i përgjithshëm i dozave që do të dorëzohen në BE do të jetë 600 milionë.

COMIRNATY do të prodhohet në vendet e prodhimit të BioNTech dhe Pfizer në Europë.

Kompanitë theksuan se do të dorëzojnë 250 milionë doza në BE në tremujorin e dytë, një rritje katër herë nga shuma e rënë dakord në tremujorin e parë.

Sean Marett, shefi i biznesit dhe drejtori kryesor i tregtisë së BioNTech, deklaroi se “100 milionë doza shtesë do të ndihmojnë më tej në mbështetjen e përshpejtimit të fushatave të vaksinimit në të gjithë BE”

”Tani kemi ndërmend të sigurojmë një total prej 600 milionë dozash për BE këtë vit, i cili mbulon dy të tretat e popullsisë së BE dhe përfaqëson marrëveshjen më të madhe të furnizimit kumulativ për COMIRNATY që ne kemi rënë dakord të datojmë globalisht”, shtoi ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.