GJERMANI – Për herë të parë të gjelbrit një kandidat për kancelar

BERLIN, 19 prill /ATSH-DPA/ – Për herë të parë në historinë e saj, Partia e Gjelbër në ngjitje e sipër në Gjermani, emëron një kandidat për kancelar.

Dy kandidatët, Robert Habeck dhe Annalena Baerbock, kanë udhëhequr të gjelbrit që nga viti 2018, një kohë kur partia kaloi fitoi popullaritet.

Pesë muaj para se Gjermania të shkojë në votime për zgjedhjet federale, partia tani ndodhet në vendin e dytë, pas bllokut konservator të kancelares Angela Merkel CDU / CSU dhe përpara partnerëve të saj të tanishëm të koalicionit, social-demokratët e qendrës së majtë.

Me rreth 20% të elektoratit që thonë se do t’i mbështesin ata në zgjedhjet e shtatorit, të gjelbrit do të fitojë dhjetëra vende në Bundestag.

Nëse janë të suksesshëm, ata do të kishin një pretendim të fortë për një vend në cilindo qeveri të koalicionit pas Merkel vjen më pas.

Por, nga sot ata synojnë edhe më lart, zyrën e kancelarit.

Me disa sondazhe që tregojnë se konservatorët e Merkel kanë rënë nën 30%, koalicioni i parë kombëtar i Gjermanisë midis CDU / CSU dhe të gjelbrit mund të jetë një opsion realist pas zgjedhjeve./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.