COVID-19 – Qendrat urbane gjermane u goditën më shumë nga pandemia

BERLIN, 19 prill /ATSH-DPA/ – Qytetet gjermane ishin ato që u goditën më shumë nga pandemia e koronavirusit kur bëhet fjalë për financat e tyre, deklaroi një institut kryesor gjerman i kërkimit.

”Zonat urbane kanë parë papunësinë të rritet më shpejt dhe klima e biznesit është përkeqësuar më shumë se gjetkë”, sipas studimit nga ”IFO Institute” në Mynih.

“Konsumi social luan një rol të madh në qytete. Kjo është ajo ku efektet e pandemisë janë goditur veçanërisht fort”, tha Andreas Peichl, kreu i IFO.

“Për shkak se prodhimi më i ulët është në qytete, ata gjithashtu përfituan më pak nga rimëkëmbja e industrisë në gjysmën e dytë të vitit 2020”, theksoi Peichl.

Sipas raportit, është shumë herët të thuhet nëse qytetet do të jenë gjithashtu humbësit afatgjatë.

Nga njëra anë, qytetet ka të ngjarë të përfitojnë më shumë se mesatarja nga efektet e rimëkëmbjes pas krizës.

Nga ana tjetër, tendencat e tilla si puna nga shtëpia mund t’i bëjnë vendet qendrore të qytetit më pak tërheqëse për bizneset, që do të thotë se “mund të migrojnë në zona më të lira rurale”. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.