332 905 persona të vaksinuar deri tani/ Manastirliu: 500 mijë vaksina të kryera deri në muajin maj

TIRANË, 19 prill/ATSH/- Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaron se sot dhe nesër do të vijë një tjetër sasi vaksinash Pfizer dhe Sinovac.

Gjatë një interviste televizive, ministrja tha se “pritet që ditën e sotme dhe ditët në vijim të vijnë sërish vaksina në kuadër të kontratave që ne kemi nënshkruar. Pritet që sot të mbërrijnë vaksina të Pfizer, rreth 8100 vaksina nga kontrata jonë 500 mijë doza vaksine me kompaninë Pfizer. Dhe gjithashtu edhe sasi e konsiderueshme e vaksinave Coronavac, të Sinovac që pritet të mbërrijnë ditën e sotme”.

Duke folur për përzgjedhjen e vaksinave nga qytetarët dhe sigurinë e tyre, Manastirliu tha se qytetarët duhet të vaksinohen me vaksinat që janë disponibël.

E pyetur se kur mund të arrihet imunizimi i popullsisë në 60%, ministrja tha se plani ambicioz i vaksinimit masiv synon që deri pranverën e vitit tjetër të jenë vaksinuar të gjithë qytetarët.

“Ajo çfarë na ka treguar COVID-19 na ka përballur me shumë të panjohura, si rrjedhojë e faktit që studimet ende kryhen në botë dhe në vendin tonë. Ne kemi një plan ambicioz, do të kemi 500 mijë vaksina të kryera deri në muajin maj dhe të vijojmë me intensitet vaksinimin që brenda pranverës së vitit të ardhshëm të jetë vaksinuar çdo shqiptar”, tha ministrja.

Ndërsa për dyshimet mbi vaksinën AstraZeneca, Manastirliu tha se “ne bazohemi në standardet e institucioneve ndërkombëtare, të BE, EMA në asnjë moment nuk ka deklaruar pezullimin e saj. Po përkundrazi, benefitet nga përdorimi i AstraZeneca janë shumë më të larta se rrisqet. Komiteti ynë i imunizimit ka vlerësuar që të vijohet me përdorimin e saj. Dhe Astrazeneca nuk është ndaluar në vende të tjera, në Britani vijon përdorimi i saj, tani shtete të ndryshe kanë disponibilitet të ndryshëm, se kjo hyn dhe në politikat e shteteve. Unë flas me gjuhën e ekspertëve, vaksinat në Shqipëri janë të sigurta dhe shmangin fatalitete”.

“Pritet që ditën e sotme dhe ditët në vijim të vijnë sërish vaksina në kuadër të kontratave që ne kemi nënshkruar. Pritet që sot të mbërrijnë vaksina të Pfizer, rreth 8100 vaksina nga kontrata jonë 500 mijë doza vaksine me kompaninë Pfizer. Dhe gjithashtu edhe sasi e konsiderueshme e vaksinave Coronavac, të Sinovac që pritet të mbërrijnë ditën e sotme”, tha Manastirliu.
Duke folur për përzgjedhjen e vaksinave nga qytetarët dhe sigurinë e tyre, Manastirliu tha se qytetarët duhet të vaksinohen me vaksinat që janë disponibël.

“Aktualisht nuk ka një aspekt dëshiror në zgjedhjen e vaksinave. Vaksinat janë të gjitha për përdorim në popullatë. Ekspertët kanë rekomanduar, duke qenë se ka studime, jo se mund të themi që bën më mirë apo më pak mirë, por thjesht që ka më shumë evidence shkencore e kanë vlerësuar dhe kanë rekomanduar për përdorim tek personat të cilët trajtohen me dializë apo persona të cilët janë të transplantuar. Por kjo jo për arsye se nuk funksionojnë vaksinat e tjera, por thjesht se ka më shumë studime shkencore që e mbështesin këtë”, tha Manastirliu.

Gjithashtu, ministrja tha se të gjithë qytetarët që kanë marrë vaksinën ruse dhe kineze, nuk janë të përjashtuar nga marrja e një certifikate vaksinimi, kur OBSH ta vendosë, pavarësisht se ato nuk janë miratuar nga Agjencia Europiane e Barnave.

Manastirliu u shpreh se nuk ka asnjë vendim të BE për të ndalur certifikatat dhe se nuk do të ketë një diskriminim të vendeve.

“Nuk duhet të jetë ky merak sepse nuk ka asnjë vendim të KE për të ndaluar certifikatat të ndryshme vaksinimi. BE është duke diskutuar për një pasaportë që do lejojë lëvizjen, por janë duke diskutuar disa komponentë të certifikatës. Ende nuk ka asnjë vendimmarrje të BE për të patur një certifikatë deri tani. OBSH ka thënë se kjo certifikatë është e vështirë për t’u prodhuar, por jam e bindur se do arrihet në një rezultat ku të mos ketë një diskriminim të vendeve që nuk kanë pasur vaksina dhe të lejohet kalimi se është vërtetuar sëmundja apo një test negativ”, tha Manastirliu.

Në bisedën në studio Manastirliu ka zbuluar se nuk e kaluar Covid19, dhe se nëse do të vinte radha për t’u vaksinuar do ta bënte më vaksinën që do të ishte disponibël.
“Unë nuk e kam kaluar covid, dhe jam bazuar shumë në ato këshilla që u kemi thënë që nga fillimi qytetarëve, dhe kjo më ka ruajtur deri tani. Jo nuk do e zgjedh vaksinën, do marr atë që është në radhë, se një vaksinë është një jetë e shpëtuar. Kur të vijë radha e moshës plus 40 do e marrë”, tha Manastirliu.

Ndërkohë, mbrëmjen e djeshme mbërritën në vend 50 mijë doza të tjera të vaksinës AstraZeneca, donacion i Republikës së Indisë, pas 4800 dozave që mbërritën të shtunën nëpërmjet mekanizmit “COVAX”.

Që nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”, janë vaksinuar në total 332 905 persona. Vetëm në 24 orët e fundit janë vaksinuar 8065 qytetarë.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.