BERLIN – Merkel dhe Biden i kërkojnë Rusisë ndalimin e aktiviteteve në kufi me Ukrainën

BERLIN, 15 prill /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i SHBA Joe Biden po mbështesin thirrjet që Rusia të ndalojë lëvizjet e trupave të saj përgjatë kufirit ukrainas.

“Kancelarja Merkel dhe presidenti amerikan Biden ranë dakord se është e nevojshme t’i kërkohet Rusisë të tërheqë përforcimet e saj të fundit për të lehtësuar situatën”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert pasi dy udhëheqësit zhvilluan një telefonatë.

SHBA vlerësojnë se Moska ka vendosur midis 15 000 dhe 25 000 trupa në gadishullin e Krimesë dhe kufirin ukrainas.

Ministrat nga 30 shtete anëtare të NATO-s u takuan në një video-konferencë dhe diskutuan shtimin e trupave ruse në kufirin ukrainas, i cili ka nxitur shqetësimin mbi një shpërthim të ri të tensionit në rajon.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se ”ky është akumulimi më i madh i trupave ruse që nga aneksimi i Krimesë në 2014”.

Stoltenberg tha se anëtarët e NATO-s po i bëjnë thirrje Rusisë të “ndalojë modelin e saj të provokimeve agresive”.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin ka treguar se mund të ketë dërgesa të mëtejshme armësh në Ukrainë.

Ai tha se Ukraina është pajisur me pajisje dhe trajnime për disa kohë dhe SHBA do të vazhdojë të sigurojë një mbështetje të tillë nëse është e nevojshme. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.