TOKIO – Zhvillimi normal i Olimpiadës ende në pikëpyetje për shkak të pandemisë

TOKIO, 14 prill /ATSH-DPA/ – Tokio, 100 ditë para Olimpiadës, deklaroi se për shkak të pasigurisë së vazhdueshme lojërat nuk mund të zhvilloheshin të sigurta gjatë pandemisë së Covid-19.

Qyteti pritës i Olimpiadës ka qenë nën një gjysmë emergjence njëmujore për shkak të pandemisë për shkak të një numri në rritje të infeksioneve të reja.

“Gjatë kësaj kohe, ne do të bëjmë përpjekjet tona për të parandaluar përhapjen e infeksioneve dhe për të mposhtur koronavirusin dhe ne do të dëshironim të ishim në gjendje të organizonim lojërat me të gjithë”, theksoi guvernatori i Tokios, Yuriko Koike.

Tokio konfirmoi 510 infeksione të reja dje, duke kaluar 500 raste për herë të parë në tre ditë, ndërsa prefektura perëndimore e Osaka raportoi një rekord 1 099 rastesh për shkak të përhapjes së shpejtë të varianteve të reja të virusit.

Duke folur para një komiteti të Dhomës së Ulët të parlamentit, Shigeru Omi, i cili kryeson komitetin këshillimor qeveritar për koronavirusin, konfirmoi “valën e katërt” të infeksioneve të koronavirusit.

Vaksinimi antiCovid-19 ka qenë jashtëzakonisht i ngadaltë që nga fillimi i tij, në mes të shkurtit./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.