SHBA – Rënie e ndjeshme e rasteve dhe vdekjeve nga Covid-19

UASHINGTON, 12 prill /ATSH-DPA/ – Një reduktim drastik i rasteve të reja Covid-19 dhe vdekjeve u raportua në SHBA të dielën.

Me vetëm 296 vdekje të lidhura me Covid-19, totali i SHBA ka arritur në 562 066, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins.

Kjo është më pak se një e treta e mesatares 7-ditore të 993 48147 rasteve të reja të raportuara gjatë së njëjtës periudhë duke e çuar totalin kombëtar në 31 197 872.

Midis 60 000 dhe 80 000 raste janë raportuar çdo ditë gjatë javës së kaluar. Nju Jorku raportoi 6 577 raste të reja dhe 83 vdekje gjatë fundjavës.

Kalifornia regjistroi 81 vdekje dhe 3 871 raste.

Los Anxheles ka lehtësuar kriteret e pranueshmërisë për t’u regjistruar për një vaksinim Covid-19 për njerëzit nën moshën 16 vjeç.

Edhe guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom njoftoi se mbi 16-vjeçarët do të vaksinohen duke filluar nga 15 prilli. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.