“Qilimi shqiptar” në sheshin e rikualifikuar të Shirokës, nominohet për çmimin prestigjioz

TIRANË, 12 prill /ATSH/ “Qilimi shqiptar”, në sheshin e ri në Shirokë frymëzuar nga identiteti kulturor i zonës nominohet për çmimin prestigjioz të arkitekturës botërore “Mies Van Der Rohe Award”.

Lajmin e ka bërë të ditur kandidati për deputet i PS për qarkun Shkodër, Ilir Beqaj i cili e ka cilësuar një lajm fantastik dhe një promovim të jashtëzakonshëm për Shkodrën.

“Lajm fantastik! Projekti i rikualifikimit urban të Shirokës “Qilimi shqiptar” është nominuar për çmimin “Mies Van Der Rohe Award” që është një çmimet më prestigjiozë të arkitekturës botërore. Publicitet i jashtëzakonshëm për Shirokën, Shkodrën, por edhe për gjithë Shqipërinë”, shprehet Beqaj.

Projekti i rikualifikimit urban të Shirokës, e ka kthyer në qendër turistike, argëtuese dhe të pasur në aktivitete sociale në shërbim të komunitetit.

Projekti përfshiu restaurimin e 2000 m2 fasada, ndërtimin e 1500 m2 çati të reja, si dhe ndërtimin e një hapësire, prej 1700 m2 parking publik. Hapësira e rikonstruktuar e sheshit është 20.000 m2 në total.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.