Shëtitorja e re në Sarandë gati më 15 maj/ Transformim thelbësor në pritje të një sezoni të lehtësuar turistik

TIRANË, 9 prill/ATSH/ Shëtitorja “Naim Frashëri” në qytetin e Sarandës, e cila ka marrë një pamje të re dhe infrastrukturë moderne do të përfundojë plotësisht në 15 maj të këtij viti.

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga deputeti i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri dhe kryetari i bashkisë së Sarandës, Ardian Gurma, ndoqën nga afër punimet e fundit që po kryhen në shëtitore.

Kreu i qeverisë e cilësoi këtë shëtitore një transformim thelbësor të bregut të qytetit mikpritës, në pritjen e paduruar të një sezoni të lehtësuar turistik.

“Fitoi shumë Saranda me këtë shëtitore, pasi ishte në gjendje të keqe”, – tha Rama.

Kryetari i bashkisë së Sarandës, Ardian Gurma tha se “me transformimin e shëtitores kanë fituar shumë bizneset, është rritur shumë vlera e pronës, nuk gjen dyqane me qira, pasi punojnë vetë”.

Gurma tha se “është shtuar hapësira publike e plazheve, pasi kjo pjesë menaxhohet nga bashkia dhe është pa pagesë për publikun”.

“Është shtuar edhe gjelbërimi, kemi mbjellë 120 pisha, ndërsa 22 palma janë mbjellë në krahun tjetër, në pjesën e dytë të shëtitores. Janë 130 shtylla që do të kryejnë ndriçimin e gjithë shëtitores. Qytetarët kanë filluar që tani e përdorin për të bërë shëtitjen e darkës”, shtoi Gurma.

Kryebashkiaku Gurma tha se “kemi porositur edhe karriget e lëvizshme që kushdo që të vijë në shëtitore të mund ti lëvizë dhe të ulet ku të dojë”.

Inxhinieri i firmës që po kryen punimet tha se, “jemi në përfundim të të gjitha punimeve dje janë bërë edhe provat për ndriçimin, na kanë mbetur vetëm disa gjëra të vogla. Në 15 maj do të jetë e përfunduar gjithçka sipas kontratës. Edhe pjesa e plazhit do të sistemohet, janë kryer të gjitha kanalizimet të reja”.

Shëtitorja “Naim Frashëri” do të kthehet në një hapësirë publike shumëfunksionale dhe në shërbim të banorëve e pushuesve gjatë sezonit turistik. Në shëtitore mbizotërojnë elementë që e ruajnë identitetin e qytetit, si për shembull porta hyrëse e Onhezmit, skulptura të realizuara nga artistë lokalë, sheshi i shatërvanit, pemët ekzistuese dhe zonat e gjelbra, pishina e hapur, etj.

/k.s//a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.