COVID-19 – Saarland landi i parë gjerman që del nga bllokimi kombëtar

SARLAND, 6 prill /ATSH-DPA/ – Shteti i vogël i Gjermanisë Perëndimore i Saarlandit u bë i pari nga 16 landet e Gjermanisë që doli nga bllokimi kombëtar duke argumentuar se një shkallë relativisht e ulët e infeksionit dhe një test i plotë justifikojnë masën.

Nga sot rihapja e restoranteve, kinemave, teatrove, palestrave dhe vendeve të tjera publike është autorizuar për njerëzit që mund të tregojnë një rezultat negativ në një test të shpejtë antigjen jo më të vjetër se 24 orë.

Grupet me 10 persona me rezultate negative të testit do të jenë në gjendje të mblidhen jashtë.

“Pas një viti pandemie, ne duhet të mendojmë për më shumë sesa mbylljen dhe kufizimin,” tha kryeministri i Saarland Tobias Hans, duke shtuar se “asnjë infeksion koronavirus nuk do të kalojë pa u vënë re”.

Në një krahasim në të gjithë vendin, shkalla e infektimit në Saarland është e ulët.

Incidenca e tij shtatë ditore e infeksioneve të reja për 100 000 banorë mbetet vazhdimisht nën 100. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.