PARIS – Franca parashikon bllokim më të ashpër për Pashkët

PARIS, 31 mars /ATSH-ANSA/ – Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar një fjalim sot pasdite në televizionin kombëtar ku pritet të deklarojë se bllokimi për shkak të Covid-19 në Francë do të bëhet edhe më i ashpër gjatë fundjavës së Pashkëve.

”Macron pritet të flasë në orën 20:00”, konfirmoi Elysee, por pa dhënë detaje të përmbajtjes.

I gjithë vendi është mbyllur për javë të tëra, por ka pasur pak fat për të mbajtur nën kontroll përhapjen e koronavirusit.

Ka pasur rreth 95 000 vdekje nga Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Situata është përkeqësuar edhe më keq javët e fundit pasi spitalet kanë filluar të raportojnë se po arrijnë kapacitetet.

Kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo i tha transmetuesit BFMTV/RMC se mendon se është koha për të mbyllur shkollat ​​e vendit në një përpjekje për të kufizuar kontaktet sociale dhe për të ndaluar përhapjen e sëmundjes.

Ajo vuri në dukje se tashmë ka 20 000 fëmijë në qytet që nuk mund të ndjekin mësimet sepse janë të sëmurë ose sepse klasa e tyre është dërguar në shtëpi për shkak të një shpërthimi të koronavirusit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.