Përpunohen mbi 16 mijë tonë mallra, gjatë fundjavës në portin e Durrësit

TIRANË, 6 mars/ATSH/ Përpunimi i mallrave gjatë fundjavës në portin e Durrësit vijon normalisht.

Autoriteti Portual Durrës bën të ditur se po përpunohen 3 anije tregtare, ndërsa tre janë në pritje me 16 357 tonë mallra të ndryshme si çimento, hekur, qymyr etj.

Sipas APD-së, 3 anije janë në pritje, ku anija “Grit Cement” do të përpunojë 3700 tonë çimento, anija “Knidos” 6 mijë tonë qymyr dhe anija “Mosvik” 3 mijë tonë hekur.

“Materialet e ndërtimit janë në fokus të përpunimit në port, ku vetëm ditën e sotme po përpunohen 4448 tonë hekur dhe 3 700 tonë çimento”, tha APD.

Porti i Durrësit është më i madhi në vend. Anijet tregtare që transportojnë mallra nga/drejt Durrësit kanë lundruar deri tani nga/drejt 67 porteve në 24 vende të botës./k.s/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.