Kthehen në Luvër dy objekte të grabitura 38 vite më parë

PARIS, 5 mars /ATSH-DPA/ – Dy objekte të mesit të shekullit XVI, të vjedhura më shumë se 35 vjet më parë janë kthyer në zotërimin e muzeut të famshëm parizian të Luvrit.

”Të dy objektet janë një përkrenare dhe pjesa e pasme e veshjes së një kalorësi të Rilindjes”, konfirmoi muzeu i Luvrit.

Objektet, të zbukuruara me ar dhe argjend, u zhdukën gjatë natës së 31 majit 1983, në rrethana akoma të pasqaruara.

Ato u dhuruan në muze nga familja Rothschild në 1922.

Objektet u zbuluan në qytetin e Bordosë.

Aktualisht, baza e të dhënave të policisë franceze të pasurisë kulturore të vjedhur ”Treima” rendit rreth 100 000 vepra arti të humbura.

Vjedhja e fundit nga muzeu me famë botërore thuhet të jetë një pikturë nga piktori francez i peizazhit Jean-Baptiste Camille Corot (1796-1875) e cila besohet se daton që nga viti 1998. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.