IRAK – Besimtarët të bindur se vizita e papa Françeskut do të sjellë paqen e munguar

BAGDAD, 3 mars /ATSH-DPA/ – Pavarësisht rritjes së rasteve të koronavirusit dhe kufizimeve të reja, irakianët do të presin papa Françeskun me besimin se vizita e tij do të sjellë paqen e munguar në vend.

Ati i Shenjtë pritet të mbërrijë në Bagdad të premten për udhëtimin e tij të parë apostolik në vend.

Muajt ​​e përgatitjes kanë parë që kishat, dikur të dëmtuara nga sulmet e Shtetit Islamik, janë pikturuar dhe zbukuruar, janë asfaltuar gjithashtu rrugë dhe janë vendosur flamuj të papatit.

Papa 84-vjeçar do të udhëtojë në të gjithë vendin për t’u takuar me anëtarët e komunitetit të krishterë dhe personalitete politike dhe fetare, përfshirë udhëheqësin kryesor i Irakut, Ali al-Sistani në qytetin e Naxhafit.

“Ata do të shohin se papa është atje në vendin e tyre. Unë jam bariu i njerëzve që vuajnë”, theksoi papa Françesku.

Ashtu si shumë anëtarë të komunitetit të krishterë të vendit, Yahya Wartan Hakeen, 28 vjeç, i lindur në Bagdad, shpreson se vizita do të hapë rrugën për një Irak më paqësor.

“Papa është një njeri i paqes, ai do të sjellë paqe në vend, në rajon, ai do të na bekojë me lutjet e Tij”, tha Hakeen.

Vizita katër ditore do të shohë papën të udhëtojë në fushat e Ninevehut, ku mijëra njerëz u vranë dhe qindra mijëra u zhvendosën nga grupi ekstremist i Shtetit Islamik në 2014. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.