BRUKSEL- BE marrëveshje vetëm në parim për pasaportën e vaksinimit

BRUKSEL, 26 shkurt /ATSH-DPA/ – Jemi të sigurt se ne do të jemi në gjendje të arrijmë qëllimin tonë në fund të verës për të vaksinuar 70% të popullsisë së rritur europiane, domethënë 255 milionë qytetarë të BE, deklaroi presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen, në fund të samitit të BE me video-konferencë.

”Nëse shikojmë të dhënat e parashikimit ky është një qëllim që ne jemi të sigurt se mund ta arrijmë”, shtoi ajo.

Ndërkohë, vendet e BE-së arritën vetëm në parim një marrëveshje të përgjithshme për të ashtuquajturën ”pasaportë vaksinimi”./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.