”Boeing” gjobitet miliona dollarë për mungesë sigurie

FLORIDA, 26 shkurt /ATSH-ANSA/ – Administrata Federale e Aviacionit (FAA), agjencia federale amerikane që mbikëqyr aviacionin civil, gjobiti kompaninë ”Boing” me 6,6 milionë dollarë për disa mangësi të sigurisë, duke përfshirë 5,4 milion dollarë për moszbatimin e kushteve të caktuara të parashikuara në një marrëveshje të vitit 2015.

FAA ka akuzuar kompaninë amerikane, nën vëmendjen e vëmendjes për problemet me motorët e tipit ”777”, se ka ushtruar presion të tepruar ndaj inspektorëve të saj në një fabrikë në Karolinën e Jugut, veçanërisht në kontrollin e një ”Boeing” 787 ”Dreamliner” në shkurt 2020.

Kujtojmë se shumë shtete nuk kanë lejuar fluturimin e këtij modeli nga pistat e tyre. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.