Brisbane kandidati më i mundshëm për Lojërat Olimpike 2032

LOZANE, 25 shkurt /ATSH-AA/ – Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) njoftoi se qyteti australian i Brisbane është zgjedhur “partner i preferuar” për pritjen e Lojërave Olimpike në vitin 2032.

Kreu i IOC, Thomas Bach pas mbledhjes së Bordit të drejtuesve nëpërmjet video-konferencës deklaroi se Komisioni i cili vlerëson kandidatët që kanë shprehur dëshirën për organizimin e Lojërave Olimpike 2032 ka rekomanduar qytetin Brisbane.

Bach tha se ”bordi i drejtuesve unanimisht ka aprovuar rekomandimin duke njoftuar se do të fillojnë bisedimet e nivelit të lartë me Komitetin Olimpik të Australisë”.

Në rast se nga këto takime del rezultat pozitiv, kandidatura e Brisbane do të votohet nga anëtarët e Komisionit në seancën e IOC-së.

Përveç Australisë për organizimin e Olimpiadës 2032 interes kishin shprehur edhe Indonezia, Hungaria, Kina, Katari dhe Gjermania. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.