Samsung Watch mat edhe presionin e gjakut dhe EKG

KALIFORNI, 24 shkurt /ATSH-ANSA/ – Mbajtja nën kontroll e kushteve tuaja shëndetësore, të paktën ato themelore, është një trend në rritje, edhe për shkak të pandemisë.

Pajisjet që vishen, të tilla si Apple Watch Series 6 dhe Galaxy Watch 3, ju lejojnë të matni nivelet themelore të oksigjenit në gjak, parametrin SpO2, i cili është ndër më treguesit e një gjendje jo optimale të frymëmarrjes.

Kompania Samsung ka prezantuar pas një periudhe prove në Korenë e Jugut dy opsione që rregullojnë menaxhimin personal të kujdesit shëndetësor.

Ju tashmë mund të shkarkoni përditësimin e aplikacionit Samsung Health Monitor për të matur presionin tuaj të gjakut dhe elektrokardiogramën (EKG)./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.