Meta takim me Komisioneren Johansson: Bashkëbisedim i hapur mbi sfidat urgjente të rrugës europiane të Shqipërisë

TIRANË, 20 shkurt/ATSH/- Presidenti Ilir Meta priti sot  Komisioneren Europiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson.

Pas takimit, Meta tha se “ishte një bashkëbisedim i hapur dhe i frytshëm mbi sfidat urgjente të rrugës europiane të Shqipërisë”.

“E falenderova për mbështetjen e gjithanshme, që BE i jep vendit tonë, përfshirë parandalimin dhe menaxhimin e emigracionit të paligjshëm përmes bashkëpunimit me FRONTEX.  Theksova rëndësinë, që do të ketë zhvillimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme për rrugën europiane të Shqipërisë”, bëri të ditur Meta.

Ai tha se “pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021, krimi i organizuar do të marrë goditje të prerë dhe Shqipëria do të kthehet në shinat e shtetit ligjor dhe të respektimit të plotë të të drejtave të njeriut”.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.