FOTO- Ndryshimi si nata me ditën i Korçës/ Në Mandatin e Tretë, destinacion dijeje dhe punësimi

TIRANË, 20 shkurt/ ATSH/ Qyteti i Korçës tashmë ka ndryshuar rrenjësisht falë investimeve të bëra nga qeveria gjatë këtyre viteve, duke e shndërruar në destinacionin e preferuar të shumë vizitorëve.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një fotogaleri nga ndryshimi si dita me natën që ka pësuar Korça.

“S’ka më të verbër se sa ai që nuk do të shikojë, por Korça nga dje sot nuk ka ndryshuar si nata me ditën veç në dukje, po edhe në të ardhurat e ekonomisë vendore, që dje lëngonte nën pluhurin e harresës, ndërsa sot hap dita-ditës dyer të reja bujtinash, baresh, restorantesh, aktivitetesh lloj-lloj, të cilat tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë në qytetin që sot e kupton pse të moçmit e quanin, “Parisi i Vogël” i Shqipërisë”, tha Rama.

Rama thekson se Korça e Mandatit të Tretë do kthehet në një destinacion dije dhe punësimi.

“Me qendrën e re të kodimit e të start up-eve për të rinjtë, Korça e Mandatit të Tretë do të kthehet edhe në një destinacion dijeje për punësim në tregun global të shërbimeve digjitale”, thekson Rama.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.