Amsterdami “mund” Londrën, bëhet kryeqyteti kryesor tregtar i Europës

LONDËR, 11 shkurt /ATSH-DPA/ – Muajin e kaluar, Amsterdami tregtoi më shumë aksione, sesa Londra, duke e hequr kryeqytetin e Britanisë së Madhe nga vendi i parë si qendra më e madhe tregtare e Europës, sipas të dhënave më të reja të lëshuara sot nga CBOE Global Markets.

Sipas këtyre shifrave, një mesatare prej 9,2 miliardë eurosh (11,5 miliardë dollarë) u tregtuan në Euronext Amsterdam, si edhe në degët holandezë të CBOE Europe dhe Turquoise në janar, më shumë se katër herë sasia e tregtuar atje në dhjetor.

Ndërkohë, tregtia në Londër ra në 8,6 miliardë euro në janar, pasi BM u largua nga tregu i vetëm i Bashkimit Europian më 31 dhjetor.

Largimi i BM-së nga tregu i vetëm i BE-së u shoqërua me rreth 6,5 milionë euro aksione ditore të larguara nga Londra dhe të zhvendosura në Europë.

Kjo ndodhi për shkak të një mosmarrëveshjeje për shërbimet financiare midis Brukselit dhe Londrës, në marrëveshjen tregtare postBrexit.

Institucionet financiare të BE-së nuk mund të tregtojnë më aksione në Londër, pasi Brukseli nuk i njeh më bursat britanike dhe vendet e tregtimit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.