Kursi i këmbimit/ Monedhat e huaja fitojnë terren ndaj lekut

TIRANË, 26 janar /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën leku humbi terren në raport me monedhat e huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 102,02 lekë ose 0.24 lekë më shumë se ditën e hënë. Euroja u forcua lehtë me 0.06 lekë dhe u ngjit në kuotën e 123.69 lekëve.
Ndërsa monedha britanike dhe franga zvicerane u forcuan përkatësisht me 0,07 lekë dhe 0.02 lekë duke u këmbyer në kuotat e 139.26 lekë dhe 114.77 lekë.
Banka e Shqipërisë shprehet se kursi i këmbimit reflekton ecurinë e kërkesë ofertës në tregun e brendshëm, por edhe luhatjet në bursat ndërkombëtare, por gjithësesi leku është qendrueshëm dhe luhatjet janë brenda parashikimeve. /j.p/
 

Monedha Kryesore

Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 102.02 +0.24
Euro EUR 123.69 +0.08
Poundi Britanik GBP 139.26 +0.07
Franga Zvicerane CHF 114.77 +0.02
Jeni Japonez (100) JPY 98.29 +0.26
Dollari Australian AUD 78.49 -0.14
Dollari Kanadez CAD 80.01 -0.09
Korona Suedeze SEK 12.26 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 11.91 -0.09
Korona Daneze DKK 16.63 +0.01
SDR SDR 147.09 +0.28
Ari(OZ 1) XAU 188851.26 -170.48
Argjend(OZ 1) XAG 2588.25 -17.32
Juani Kinez (onshore) CNY 15.77 +0.06
Juani Kinez (offshore) CNH 15.73 +0.04
Lira Turke TRY 13.83 +0.04
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.