COVID-19 – Izraeli mbyll hapësirën ajrore në një përpjekje për të mbajtur larg mutacionet

TEL AVIV, 26 janar /ATSH-DPA/ – Izraeli ka mbyllur aeroportin e tij të vetëm ndërkombëtar në një përpjekje për të parandaluar ardhjen e varianteve të reja të koronavirusit.

Masa hyri në fuqi këtë mesnatë, midis të hënës dhe të martës, dhe pritet të zgjasë deri në fund të muajit.

Ekziston një ndalim për të gjithë aeroplanët që mbërrijnë në Izrael me përjashtim të fluturimeve tregtare, fluturimeve të zjarrfikësve dhe fluturimeve të evakuimit mjekësor emergjent.

Kreu i shërbimeve shëndetësore publike, Sharon Elrai-Price, theksoi në një takim të komitetit parlamentar të hënën se mbyllja duhet të zgjatet të paktën një muaj “për të lejuar përparimin në fushatën e vaksinimit”.

Ai tha se hipoteza aktuale është se “vaksina është efektive për shumicën e varianteve të virusit”.

Për më tepër, ka 27 raste të njohura në Izrael të variantit të parë të identifikuar në Afrikën e Jugut.

Përkundër një fushate të shpejtë, drejtuese botërore të vaksinimit, Izraeli po lufton për të zvogëluar numrin e infeksioneve të koronavirusit, edhe pas gati një muaj bllokimi në të gjithë vendin, i cili u forcua disa javë pasi kishte filluar. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.