Kursi i këmbimit/ Monedhat e huaja forcojnë pozitat ndaj lekut

TIRANË, 25 janar /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas këtë fillimjave valutat forcuan pozitat ndaj lekut, krahasuar me fundjavën.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 101.78 lekë ose 0.20 lekë më shumë se ditën e dielë. Euroja fitoi 0.14 lekë duke u ngjitur në kuotën e 123.61 lekëve. Paundi britanik fitoi 0.42 lekë duke thelluar pozitat dominuese në tregun valutor me lekun, në kuotën e 139.19 lekëve.
Ndërsa franga zvicerane u zhvlerësua me 0.11 lekë dhe këmbehet me 114.75 lekë. /r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 101.78 +0.20
Euro EUR 123.61 +0.14
Poundi Britanik GBP 139.19 +0.42
Franga Zvicerane CHF 114.75 -0.11
Jeni Japonez (100) JPY 98.03 +0.06
Dollari Australian AUD 78.63 +0.21
Dollari Kanadez CAD 80.10 +0.07
Korona Suedeze SEK 12.29 +0.03
Korona Norvegjeze NOK 12.00 +0.02
Korona Daneze DKK 16.62 0.00
SDR SDR 146.81 +0.28
Ari(OZ 1) XAU 189021.74 +798.06
Argjend(OZ 1) XAG 2605.57 +35.60
Juani Kinez (onshore) CNY 15.71 +0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 15.69 +0.03
Lira Turke TRY 13.79 +0.06
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.