ATHINË – Kontratë Greqi-Francë për blerjen e 18 avionëve Rafale

ATHINË, 25 janar /ATSH-AFP/ – Greqia nënshkroi sot një kontratë për blerjen e 18 avionëve luftarak Rafale në Francë, duke rritur gjithashtu partneritetin e saj me Parisin përballë tensioneve me Turqinë, theksoi një gazetar.

Shuma e transaksionit arrinte vlerën e rreth 2,5 miliardë eurove dhe përfshin furnizimin nga Parisi të 12 avionëve të dorës së dytë, marrë nga inventari i Forcës Ajrore Franceze, të gjashtë avionëve të rinj nga nga prodhuesi Dassault Aviation, si dhe mbështetja e lidhur logjistike dhe armatimet.

Duke iu referuar një partneriteti shumë të dendur operacional me Athinën, ministrja franceze e Forcave të Armatosura, Florence Parly, e cila shkoi në kryeqytetin grek për ceremoninë e nënshkrimit të kontratës, përshëndeti një sukses të rëndësishëm për Rafale, i cili për herë të parë është shitur në një vend europian drejt të cilit Franca kërkon të rifokusojë eksportet dhe bashkëpunimin e saj.

Kjo blerje u diskutua në kohë rekord mes dy qeverive. Vendimi për të negociuar u mor në shtator nga kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, në reagim të eksplorimeve për gaz nga Turqia dhe demostrimeve të forcës në ujërat e diskutuar me Greqinë dhe Qipron./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.