FOTO/ Brenda shkurtit përfundon rehabilitimi i kalatës së trageteve në Sarandë

TIRANË, 24 janar/ATSH/ Në Sarandë, investimet portuale dhe infrastrukturore pritet të zgjerojnë impaktin e zhvillimit të turizmit dhe të ekonomisë për këtë rajon.

Gjatë  muajin shkurt përfundojnë punimet për rehabilitimin e kalatës së trageteve ne Portin detar të Sarandës, në jug të vendit, me një fond prej 30 milionë lekë nga buxheti i shtetit.

Drejtori i Portit Detar Alket Qëndro, tha për ATSH-në se “zbatimi i Projektit “Rehabilitimim i  kalatës së trageteve RORO”,  ka si qëllim ndërhyrjet në thellim të ujërave përreth kalatës, nisur nga nevoja për përpunimin e  anijeve me kapacitete më të mëdha, krijimin e kushteve të domosdoshme  për lundrim të sigurt në port duke mbajtur parasysh infrastrukturën ekzistuese të amortizuar të kalatës ekzistuese”.

Sipas Qëndros, investimi i ri në portin e qytetit bregdetar të Sarandës, përfundojnë brenda muajit shkurt 2021.

Ndërsa punimet janë përqendruar në gërmimin me 4 deri 5 metër thellësi të zonës së bregut të kalatës dhe largimin e rreth 2500 m3 mbetje detare .

Disa procese të investimit  kanë konsistojnë në hedhjen e shtresave të betonimit në sheshin e kalatës dhe rehabolitimin e infrastrukturës përkatëse të ndriçimit, kanalizimeve, etj.

Ndërkohë që ndërtimi dhe zgjatja e kalatës nr 2 në Portin e Sarandës, ka krijuar mundësinë e ankormit të kroçierave të mëdha turistike.

“Aktualisht, bëri të ditur për ATSH-në, Qëndro, ka përfunduar projekti për ndërtimin dhe zgjatjen e kalatës nr 2 të trageteve, në rreth 450 metër gjatësi nga 180 metër që ishte më parë duke krijuar mundësinë e ankorimit të kroçierave të mëdha turistike në Portin detar të Sarandës”.

 

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.