Kursi i këmbimit /Dollari amerikan dhe paundi britanik humbin terren në raport me Lekun

TIRANË, 22 janar /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas të premten, monedha e gjelbër amerikane humbi terren ndaj lekut, ndërsa euroja forcoi lehtë pozitat, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqpërisë, dollari amerikan këmbehet me 101,58 lekë ose 0,17 lekë më pak. Euroja u ngjit në kuotën e 123,47 lekëve, 0,06 lekë më shumë se ditën e enjte.
Monedha britanik thelloi zhvlerësimin në raport me lekun me 0,84 lekë dhe këmbehet me 138,77 lekë.
Ndërsa franga zvicerane u rrit me 0,25 lekë dhe këmbehet me 114,86 lekë.
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 101.58 -0.17
Euro EUR 123.47 +0.06
Poundi Britanik GBP 138.77 -0.84
Franga Zvicerane CHF 114.86 +0.25
Jeni Japonez (100) JPY 97.97 -0.42
Dollari Australian AUD 78.42 -0.63
Dollari Kanadez CAD 80.03 -0.57
Korona Suedeze SEK 12.26 +0.04
Korona Norvegjeze NOK 11.98 -0.08
Korona Daneze DKK 16.62 +0.02
SDR SDR 146.53 -0.03
Ari(OZ 1) XAU 188223.68 -1,810.73
Argjend(OZ 1) XAG 2569.97 -54.16
Juani Kinez (onshore) CNY 15.68 -0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 15.66 -0.09
Lira Turke TRY 13.73 -0.02

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.