COVID-19 – Gjermania kalon 50 000 viktima që nga fillimi i pandemisë

BERLIN, 22 janar /ATSH-DPA/ – Gjermania ka numëruar më shumë se 50 000 vdekje që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për Parandalimin e Sëmundjeve.

Autoritetet shëndetësore gjermane regjistruan 859 vdekje të reja në 24 orë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 50 642.

RKI numëron vdekjet nga koronavirusët si ata që vdiqën direkt nga Covid-19 dhe ata të regjistruar si të infektuar me sëmundje paraekzistuese, vdekja e të cilave nuk mund të atribuohet përfundimisht.

Vendi regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve ditore, 1 244, më 14 janar.

Regjistri ditor i infeksionit ishte 33 777 më 18 dhjetor.

Shifrat e sotme treguan 17 862 raste të reja të infeksionit në periudhën e fundit të regjistruar 24-orëshe.

Numri i infeksioneve të reja për 100 000 persona në një javë (i njohur si incidenca shtatë-ditore) ra në 115,3./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.