SHBA – Menendez: Biden të dënojë marrëveshjet migratore me vendet e Amerikës Qendore

UASHINGTON, 19 janar /ATSH-AFP/ – Presidenti i ardhshëm amerikan, Joe Biden duhet të anulojë menjëherë marrëveshjet migratore mbi kërkesat e azilit, të arritura nga parardhësi i tij, Donald Trump me vendet e Amerikës Qendrore, thekson një raport i publikuar nga senatorët demokratë.

Këto marrëveshje u nënshkruan në 2019 me Salvadorin, Guatemalan dhe Hondurasin dhe janë pjesë e politikës së presidentit në largim për të frenuar imigracionin e paligjshëm.

Ato parashikojnë që migrantët që bëjnë një kërkesë për azil pas mbërritjes në SHBA do të kthehen në këto vende të Amerikës Qendrore për të pritur një përgjigje.

Administrata Trump i sheh ACA (Marrëveshjet e Bashkëpunimit të Azilit) si një model që duhet përdorur me vendet e tjera në botë. Kjo është pikërisht e kundërta e asaj që duhet të ndodhë”, thekson raporti i hartuar nga presidenti i caktuar i komisionit senatorial të Punëve të Jashtme, Bob Menendez.

“Kongresi dhe qeveria duhet të rinovojnë angazhimin tonë për mbrojtjen e refugjatëve dhe azilkërkuesve në epokën pas Trump”, theksoi Menendez, duke i cilësuar shkatërruese dhe të turpshme marrëveshjet migratore të administratës Trump.

Sipas raportit, që nga implementimi i marrëveshjes së parë të tillë mbi një vit më parë, asnjë prej 945 azilkërkuesve të transferuar nga SHBA-ja në Guatemalë nuk u është dhënë azili.

Raporti e gjykon degradues trajtimin e azilkërkuesve të transferuar në këtë mënyrë dhe siguron që ata ishin në të vërtetë të detyruar të ktheheshin në vendin e tyre të origjinës, Honduras dhe El Salvador, ku shumë prej tyre i tremben persekutimeve.
Ai bën thirrje për një pezullim të shpejtë të këtyre marrëveshjeve në mënyrë që të rivendosë lidershipin tonë për të mbështetur të drejtën për të kërkuar azil dhe mbrojtjen e refugjatëve./ /ec/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.