IZRAEL – Sërish rekord i rasteve të infektimeve me Covid-19

TEL AVIV, 19 janar /ATSH-DPA/ – Izraeli konfirmoi një rekord me 10 021 raste të reja me koronavirus, deklaroi Ministria e Shëndetësisë, ndërsa vendi vazhdon të vaksinojë shpejt popullatën.

Regjistrimi i ri vjen përpara një takimi të kabinetit izraelit për të votuar nëse do të zgjatet bllokimi i tretë kombëtar aktual.

Të gjitha shkollat ​​dhe kopshtet janë të mbyllura, përveç arsimit universitar.

Qendrat tregtare janë të mbyllura dhe restorantet mund të ofrojnë vetëm shërbime në banesa.

Është e ndaluar të vizitosh shtëpitë e njerëzve jashtë njësisë familjare dhe ekziston një kufizim për të udhëtuar mbi një kilometër nga shtëpia, me disa përjashtime.

Ndërkohë, fushata e vaksinimit të Izraelit vazhdon me aktivitet të plotë./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.