GJERMANI – Merkel dhe 16 kryeministrat e landeve zgjasin lockdown

BERLIN, 19 janar /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe 16 kryeministrat e landeve pritet të zgjasin një bllokim të vazhdueshëm të koronavirusit, ndërsa vendi nxiton të kapërcejë llojet e reja të virusit.

Raundi tjetër i bisedimeve mbi mënyrën e veprimit në pandemi ishte planifikuar fillimisht për 25 janar, pasi kufizimet aktuale pritet të skadojnë në fund të muajit.

Sidoqoftë, takimi i Merkel dhe udhëheqësve rajonalë u vonua për shkak të shqetësimeve për mutacione më të transmetueshme, disa prej të cilave tashmë janë konfirmuar në Gjermani.

Vendi ka mbyllur shkolla, dyqane jothelbësore, bare, restorante dhe objekte rekreative dhe kulturore në një bllok që është forcuar progresivisht që nga fillimi i nëntorit.

Masat gjithashtu ndalojnë njerëzit të takohen me më shumë se një person tjetër nga një familje tjetër.

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert tha dje se kurba po rrafshohej, por shtoi se ”numri i rasteve të reja është akoma shumë i lartë”. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.