BM – Spitalet në alarm, një i shtruar çdo 30 sekonda

LONDËR, 18 janar /ATSH-ANSA/ – Çdo 30 sekonda, në Britaninë e Madhe një pacient shtrohet në spital, deklaroi shefi i NHS (Shërbimi Shëndetësor Britanik), Simon Stevens.

”Një presion ekstrem po u nënshtrohet spitaleve të vendit”, theksoi Stevens në një emisionin në BBC, duke paralajmëruar marrjen e masave sa më efikase.

”Që nga Krishtlindjet numri i pacientëve të shtruar në spital ka arritur në 15 000, ekuivalenti i 30 spitaleve të plota”, shtoi ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.